METALE CIĘŻKIE
- 05.11.2024 09:55
- Metale ciężkie, takie jak ołów, kadm i rtęć, są obecne w naszym otoczeniu głównie w wyniku działalności przemysłowej i postępu cywilizacyjnego. Ich źródła obejmują przemysł energetyczny, motoryzacyjny, chemiczny, a także produkcję nawozów i pestycydów. Wiele z tych metali trafia do atmosfery, gleby i wody, przez co dostają się do łańcucha pokarmowego, kumulując się w organizmach ludzi i zwierząt. Są również obecne w kosmetykach, lekach, a nawet wodzie pitnej.
Szkodliwość metali ciężkich dla zdrowia wynika z ich toksyczności, a także zdolności do kumulacji w organizmie, co prowadzi do przewlekłych zatruć.
- więcej
KWAŚNE DESZCZE
- 05.11.2024 08:39
- Na lekcjach chemii uczniowie zapoznali się z opadami atmosferycznymi zwanymi kwaśnymi deszczami. - Kwaśne deszcze to opady atmosferyczne o podwyższonej kwasowości, wywołane głównie emisją zanieczyszczeń do atmosfery, w szczególności tlenków siarki (SO₂) i tlenków azotu (NOₓ). W reakcji z wodą w atmosferze, te gazy przekształcają się w kwasy siarkowy (H₂SO₄) i azotowy (HNO₃), które następnie opadają na ziemię w postaci deszczu, śniegu lub mgły o niskim pH (poniżej 5,6). Kwaśne deszcze mają negatywny wpływ na środowisko naturalne oraz działalność człowieka. Przyczyny i skutki tego zjawiska można rozpatrywać na kilku poziomach.
- więcej
Ekosystem lądowy
- 05.11.2024 00:06
- Uczniowie brali udział w zajęciach terenowych, wykonywali pomiary pH gleby, temperatury, wilgotności, siły wiatru, ustalanie profilu glebowego. Utrwalali wiedzę zdobytą na lekcjach biologii na temat łańcuchów pokarmowych i rozróżniania poszczególnych elementów: producenci, konsumenci, reducenci.
- więcej
DZIURA OZONOWA
- 04.11.2024 23:59
- Dziura ozonowa jest zjawiskiem związanym z ubytkiem ozonu w stratosferze, co prowadzi do zwiększonej ekspozycji na szkodliwe promieniowanie ultrafioletowe (UV) na Ziemi. Główną przyczyną powstawania tego zjawiska są substancje chemiczne, takie jak chlorofluorowęglowodory (CFC), halony, freony oraz tlenki azotu, które są uwalniane do atmosfery w wyniku działalności człowieka. Substancje te, po dostaniu się do stratosfery, rozkładają ozon pod wpływem promieniowania UV, co powoduje powstawanie tzw. dziury ozonowej.
- więcej
DIOKSYNY W ŻYWNOSCI
- 04.11.2024 23:55
- Dioksyny to grupa toksycznych związków chemicznych, które należą do trwałych zanieczyszczeń organicznych. Są one szczególnie niebezpieczne dla zdrowia ludzkiego, ponieważ mogą wywoływać różnorodne choroby, w tym nowotwory, a także zaburzać funkcjonowanie układu hormonalnego i immunologicznego. Ponad 90% dioksyn dostaje się do organizmu człowieka głównie poprzez żywność.
- więcej