Szkoła Podstawowa nr 51 w Szczecinie

Szkoła Podstawowa nr 51 w Szczecinie

im. prof. Stanisława Helsztyńskiego

Zabawy badawcze wodą u “Pszczółek”

Czas jesienno -zimowy jest najlepszy do zabaw badawczych, doświadczeń i eksperymentów.  Zajęcia rozpoczęły się od rozmowy z dziećmi na temat „Jaka jest woda?”. Każde dziecko mogło  obejrzeć wodę, powąchać i się jej napić. Wspólnie badaliśmy i opisywaliśmy właściwości wody. Kolejnym krokiem było barwienie wody różnymi kolorami.
Zabawa „Co się rozpuści?” była dla dzieci niesamowicie ciekawa. ,,Pszczółki” musiały określić, jak zachowa się dany produkt w wodzie- czy się rozpuści. Dzieci badały rozpuszczalność takich produktów jak cukier, sól, mąka i kasza gryczana. Dzieci bez trudu odgadły co się rozpuści, a co nie:)
Kolejna zabawa „Co pływa, a co tonie?” również wywołała u dzieci wiele emocji. Tym razem ,,Pszczółki” miały za zadanie określić, które przedmioty zatoną w wodzie, a które nie.
Zajęcia zakończyły się eksperymentem “Burza w butelce”. Wystarczyło wrzucić do butelki napełnionej olejem i wodą zabarwioną, musującą tabletkę. Dzieci obserwowały niesamowitą reakcję, podczas której wytwarzały się bąbelki gazu, które unosiły krople wody ku górze. Dzieci nie mogły oderwać oczu od zjawiskowego doświadczenia.
 
Dominika Kucal