Noc Naukowców 2018

Dnia 28.09.18 roku wybraliśmy się z częścią klasy, pod opieką Pani Grażyny Szyndel, na pokazy doświadczeń z fizyki. Wiązały się one z corocznym wydarzeniem pod nazwą “Noc Naukowców”, organizowanym na terenie Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie. Uczestniczyliśmy w kilku pokazach, przygotowanych przez pracowników naukowych ZUT. Pierwszym z nich było przedstawienie działania ciekłego azotu. Prowadzący zachęcał nas do samodzielnego przetestowania jego właściwości. Wykonywaliśmy ciekawe doświadczenia: wrzucaliśmy winogrona, liście i balony do naczynia z ciekłym azotem, obserwowaliśmy skroplenie i wrzenie tlenu. Drugi pokaz przedstawiał działanie kamer termowizyjnych. Za pośrednictwem takiej kamery zrobiliśmy sobie zdjęcia w podczerwieni. Następnie udaliśmy się w poszukiwaniu kolejnych atrakcji na plenerową część “Nocy Naukowców”, gdzie chętni mogli przejechać się na “europejskim tandemie” lub zrobić sobie zdjęcia w “fotobudce” – od razu wywoływane i drukowane. Później wybraliśmy się na pokaz “Pioruny na życzenie” do laboratorium bardzo wysokich napięć. Oczekując, mieliśmy okazję zobaczyć jeszcze między innymi pracę drukarki 3D. Sam pokaz dotyczący wysokich napięć był bardzo imponujący. Prowadzący, dla większej widoczności wykonywanych eksperymentów, gasił światło. Cała “Noc Naukowców” obfitowała w ciekawe widowiska i bardzo mi się one podobały.

Weronika, klasa 8d

[ngg src=”galleries” ids=”1207″ display=”basic_thumbnail” maximum_entity_count=”20″]