Szkoła Podstawowa nr 51 w Szczecinie

Szkoła Podstawowa nr 51 w Szczecinie

im. prof. Stanisława Helsztyńskiego

WIZYTA W SZCZECIŃSKIM CENTRUM EDUKACJI EKOLOGICZNEJ “SZMARAGDOWE – ZDROJE”

 

W dniach 07, 08, 14, 15 i 16 października dla wszystkich 10 grup z przedszkola odbyły się warsztaty edukacyjne w Szczecińskim Centrum Edukacji Ekologicznej “Szmaragdowe – Zdroje”.

Każda grupa wiekowa miała możliwość wcześniejszego wybrania tematyki warsztatów.

Każdego dnia autokar zabrał dwie grupy dzieci wraz z wychowawcami spod przedszkola przy ul Mikołajczyka 20 o godzinie 9:00.

Grupa na miejsce dojechała o godzinie 10:00.

Warsztaty rozpoczęły się o godzinie 10:15.

Dnia 07.10.2020 r. w warsztatach uczestniczyły grupy:

  • MISIE – warsztaty dla dzieci 3-letnich o tematyce „Kolorowy świat motyli”, czas trwania 1,5 godz. Były to zajęcia przybliżające bogactwo świata motyli, ich rozwój oraz pojęcia mimetyzmu i mimikry szeroko wykorzystywany przez tą grupę zwierząt.
  • JEŻYKI – warsztaty dla dzieci 3-letnich o tematyce „Grają, tańczą i śpiewają, czyli jak porozumiewają się owady”, czas trwania 2 godz. Były to zajęcia obrazujące różne sposoby komunikowania się owadów w zależności od gatunku. Pszczoły wykonują charakterystyczne „tańce”, świerszcze „grają” na swych odnóżach, karaczany „syczą” gdy się boją. Niby niemy świat owadów rozbrzmiewa feerią dźwięków, imponujących tańców i specyficznych zachowań. Dołączmy do nich!

Dnia 08.10.2020 r. w warsztatach uczestniczyły grupy:

  • PSZCZÓŁKI – warsztaty dla dzieci 5-letnich, czas trwania 1,5 godz. „Nie ma to jak w domu! Czyli jakie owady możemy spotkać w naszym otoczeniu”. Między ludźmi zadomowiło się wiele zwierząt, w tym owady. Nie wszystkie są mile widziane, a o tym, że niektóre z nami mieszkają nie mamy nawet pojęcia! Czy będąc w domu sami, naprawdę SAMI w nim jesteśmy? Podczas spotkania przedstawimy naszych „sąsiadów” oraz omówimy ich specyfikę życia.
  • SÓWKI – warsztaty dla dzieci 4-letnich, czas trwania 1,5 godz. „Oszukać żeby żyć”. W świecie zwierząt wszystko jest dozwolone, a oszustwo w szczególności. Jeśli oszukamy drapieżnika, jeśli będziemy potrafili się zamaskować to będziemy nieco dłużej cieszyć się życiem. Nawet wojskowi naukowcy podglądają zwierzęta i czerpią z ich doświadczeń adaptując różnorodne „zwierzęce” rozwiązania do ludzkiego życia.

Dnia 14.10.2020 r. w warsztatach uczestniczyły grupy:

  • ŻABKI – warsztaty dla dzieci 4-letnich, czas trwania 1,5 godz. „Oszukać żeby żyć”. W świecie zwierząt wszystko jest dozwolone, a oszustwo w szczególności. Jeśli oszukamy drapieżnika, jeśli będziemy potrafili się zamaskować to będziemy nieco dłużej cieszyć się życiem. Nawet wojskowi naukowcy podglądają zwierzęta i czerpią z ich doświadczeń adaptując różnorodne „zwierzęce” rozwiązania do ludzkiego życia.
  • ZAJĄCZKI – warsztaty dla dzieci 4-letnich, czas trwania 1,5 godz. „Po zachodzie słońca dopiero się zaczyna… życie nocnych owadów”. Większość owadów spotykamy w ciągu dnia, a co się dzieje gdy my już dawno śpimy? One nie próżnują i nie tracą czasu, gdyż noc to ich czas! Czas polowania, uciekania, randek, sportu a na odpoczynek najlepszy jest dzień.

Dnia 15.10.2020 r. w warsztatach uczestniczyły grupy:

  • MOTYLKI – warsztaty dla dzieci 3-letnich, czas trwania 2 godz. „Czy jest się czego bać?”. Wiele owadów wywołuje przerażenie u ludzi, co często jest nieuzasadnione i oparte na wymyślonych historiach. Podczas warsztatów odpowiemy m.in. na pytania: co nas gryzie? Co nas żądli? Czy szczypawka wejdzie nam do ucha?
  • 0 C – warsztaty dla dzieci 6-letnich, czas trwania 2 godz. „Zjedz, zanim zjedzą cię inni”. Warsztaty przybliżające procesy życiowe w przyrodzie, opierające się na zasadzie łańcucha pokarmowego. Każdy organizm odgrywa swoją rolę w środowisku, a jego brak może spowodować zachwianie delikatnej równowagi bioróżnorodnościowej.

Dnia 16.10.2020 r. w warsztatach uczestniczyły grupy:

  • 0 A – warsztaty dla dzieci 6-letnich, czas trwania 2 godz. „Zjedz, zanim zjedzą cię inni”. Warsztaty przybliżające procesy życiowe w przyrodzie, opierające się na zasadzie łańcucha pokarmowego. Każdy organizm odgrywa swoją rolę w środowisku, a jego brak może spowodować zachwianie delikatnej równowagi bioróżnorodnościowej.
  • 0 B – warsztaty dla dzieci 6-letnich, czas trwania 2 godz. „Co by tutaj zjeść? Grupy troficzne”. Wśród owadów wyróżnia się wiele grup troficznych. W zależności od tego do której grupy owad należy, wyposażony jest w specyficzne „ulepszenia” pozwalające żerować. Podczas zajęć, uczestnicy dowiedzą się w jakich środowiskach występują przedstawiciele danych grup troficznych i jaką rolę w danym środowisku odgrywają.

Nasi mali odkrywcy sprawiali wrażenie zadowolonych!