O nas – pływacy

plywacka05r9Klasy pływackie w SP51 działają od początku uruchomienia naszego basenu w 1988 r. Przez długie lata wypracowaliśmy skutecznie działający system organizacyjny, szkoleniowy i wychowawczy. Trenerzy szkolący młodych zawodników są równocześnie wychowawcami klas sportowych, co ma bardzo duży wpływ na poznawanie i rozwiązywanie problemów zawodników, dobrą współpracę z rodzicami oraz pełniejszą kontrolę procesu dydaktycznego.

Szkolenie rozpoczynamy już w klasach „0” i przedszkolu. Najmłodsi pływacy przechodzą kurs oswajania z wodą, a później pierwszy sprawdzian, który kwalifikuje ich do grona zawodników klas pierwszych pływackich.

Pierwsze 3 lata w szkole to nauka techniki pływania wszystkimi 4 stylami sportowymi, wdrażanie uczniów do systematyczności, wytrwałości, dyscypliny oraz rozbudzanie zainteresowania sportem. Dzieci w klasach 1-3 mają tygodniowo 4 godz. zajęć w wodzie i 2 godz. WF z trenerem. Startują w zawodach międzyszkolnych rywalizując z rówieśnikami z innych szkół szczecińskich.

Od klasy 4 rozpoczynamy treningi sportowe, mające na celu przygotowanie zawodników do startu w imprezach ogólnopolskich. O ilości godzin treningowych decyduje Urząd Miasta. W tym roku  w klasie 4 uczniowie pływają 5 razy w tygodniu po 2 godziny lekcyjne.

Na przestrzeni lat nasi uczniowie wywalczyli ponad 100 medali na Mistrzostwach Polski, mieliśmy wielu reprezentantów kadry narodowej i wojewódzkiej, zdobywamy tytuły Najlepszego Zawodnika w Polsce,  co roku zajmujemy czołowe pozycje w zawodach cyklu Grand Prix Miasta Szczecina.

Naszymi największymi sukcesami ostatnich lat były:

• zdobycie tytułu Mistrza Polski Szkół Sportowych – w 2011r uczniowie SP51 trenowani przez p. Annę Hanczewską zdobyli łącznie 17 medali (8 złotych, 3 srebrne i 6 brązowych). Wszyscy zawodnicy kwalifikowali się do finałów. Najlepszą zawodniczką zawodów została nasza uczennica Aleksandra Lewandowska.
  • zdobycie tytułu Drużynowego Mistrza Polski 13-i 12-latków  – w 2011 r. zawodnicy klasy 5 i 6 trenowani przez p. Annę Hanczewską i p. Agnieszkę Masztaler-Chutę, wraz z zawodnikami z CKS pokonali drużynowo wszystkie zespoły startujące w kategorii 12-i 13-latków w kraju (ponad 100 zespołów klubowych).
  • zdobycie tytułu Drużynowego Mistrza Polski 13-i 11-latków  – w 2012 r uczniowie trenowani przez p. Agnieszkę Masztaler-Chutę i p. Danutę Koczorowską wraz z zawodnikami z CKS powtórzyli sukcesy z poprzedniego roku.

Klasy pływackie w SP51 są objęte patronatem Miejskiego Klubu Pływackiego w Szczecinie. Oznacza to, że została podpisana obustronna umowa o współpracy  i uczniowie tych klas jednocześnie są zawodnikami klubu.

Uczniom naszych klas pływackich zapewniamy wszechstronny rozwój fizyczny i intelektualny. Organizujemy obozy letnie, podczas których dzieci uczą się samodzielności i współdziałania w grupie, a także żeglarstwa (pływamy po jeziorze na jachtach, Optymistach, DZ-tach), windsurfingu, kajakarstwa, elementów nurkowania. Na obozach zimowych poznajemy bogactwo kulturowe Polski, zwiedzając ciekawe miejsca w okolicy pobytu, jeździmy na nartach i wędrujemy po górach.

A o tym, jak wiele można skorzystać zapisując się do klasy pływackiej w SP51 mówi wiersz – motto naszych pływaków:

GDYBYŚ MUSIAŁ DZIŚ POWIEDZIEĆ
 Gdybyś musiał dziś powiedzieć  – co Ci dało to pływanie:

Szósta rano na basenie, a w południe znów bieganie,

Na siłowni pot wylany, rowerami wszystkie drogi przejechane,

A od wioseł i od szotów dłonie wiecznie poorane,

I do tego nasza trener ciągle wielkie ma wymogi:

Bądźcie mili, koleżeńscy, nie podstawiaj Oli nogi,

Podaj rękę gdy dziewczyna już nie może wyleźć z wody,

Nie bij chłopca, chociaż może masz do tego dziś powody,

plywacka03r9
Uśmiechajcie się do wszystkich oraz z wiarą patrzcie w przyszłość,

Nie chorujcie, nie grymaście i uwierzcie w swoją wielkość,

No i jeszcze pamiętajcie: Cola szkodzi, Chipsy tuczą,

Ciężka praca, wyrzeczenia silnej woli was nauczą.

No i właśnie, jak tu człowiek może miłe mieć wspomnienia?

Chyba żeby ….

Dyskoteki – tak nieśmiało przetańczone

Eskapady na żaglówkach wywrotkami zakończone

Gardła zdarte przy ogniskach, kiedy wyła nasza paczka

Nartostrady wyjeżdżone, gdy już człowiek wyrósł z raczka.

Dzisiaj wiemy,

Że możemy wspiąć się szybko na szczyt stromy,

Że pokonać można żywioł – innym przecież nieznajomy,

Że nieświadom jesteś siły, która w tobie się ukrywa,

Ze porażka to nie problem, bo po tobie jakoś spływa.

Więc, gdy dzisiaj ktoś mnie spyta – co mi dało to pływanie?

Powiem – bracie to nie lekcja lecz życiowe jest wyzwanie.

Anna Hanczewska