Szkoła Podstawowa nr 51 w Szczecinie

Szkoła Podstawowa nr 51 w Szczecinie

im. prof. Stanisława Helsztyńskiego

Projekt historyczny w gimnazjum

„A niechaj narodowie wżdy postronni znają,

iż Polacy nie gęsi, iż swój język mają.”

Mikołaj Rej

 

            Nie tylko piękny i niezwykle trudny język, ale i  wspaniałą tradycję, i związany z nią  zwyczaj obchodzenia  patriotycznych świąt. Maj to miesiąc  szczególny, to właśnie w maju obchodzimy Święto Pracy, Dzień Flagi wreszcie jedno z najważniejszych świąt  Święto Konstytucji 3 Maja. Tym dniom  poświęcony  był  historyczny  projekt: ”Jesteśmy Polakami”,  przygotowany  przez gimnazjalistów z klasy 3e. W ramach  projektu  uczniowie zorganizowali spotkanie w trakcie którego   uczniowie  wysłuchali  patriotycznych, współczesnych pieśni, obejrzeli  prezentację poświęconą w/w świętom, sprawdzili  swoją  wiedzę  odpowiadając  na  quizowe pytania, a  także  mogli  porozmyślać i podyskutować na temat współczesnego patriotyzmu tworząc  patriotyczny wiersz lub plakat  symbolizujący miłość do  ojczyzny. Mimo że Ci młodzi  ludzie nie żyją  w  czasach pokolenia Zośki i Rudego, i mimo  że  nie muszą  dokonywać  tak jak  oni  niezwykle trudnych decyzji to podskórnie wiedzą  i czują  co dziś oznacza  być PATRIOTĄ …

Agnieszka Ziółkowska