Szkoła Podstawowa nr 51 w Szczecinie

Szkoła Podstawowa nr 51 w Szczecinie

im. prof. Stanisława Helsztyńskiego

POMAGAMY-ZBIÓRKA KLOCKÓW LEGO

POMAGAMY-ZBIÓRKA KLOCKÓW LEGO

Zbieramy klocki Lego- pomagamy budować podjazdy dla niepełnosprawnych.

Szkolne Koło Wolontariatu ze Szkoły Podstawowej nr 51 kończy rok szkolny zbiórką używanych klocki Lego. Dzięki mamie naszego wolontariusza Emila, dowiedzieliśmy się, że w Szczecinie trwa akcja „Budujemy Dostępność”. Szczecińską zbiórkę prowadzi Kooperatywa Łaźnia i tam właśnie przekażemy nazbierane przez nas klocki Lego. Tam też powstaną z tych klocków podjazdy dla niepełnosprawnych.
         Schody, podesty, krawężniki – z takimi trudnościami zmagają się osoby niepełnosprawne. Często przeszkody nie da się pokonać, więc załatwienie codziennych spraw, zrobienie zakupów czy udział w spotkaniu, stają się niemożliwe. Oryginalny sposób na poradzenie sobie z tym problemem znalazła Rita Ebel – 63-letnia mieszkanka niemieckiego Hanau, która w domu wykonuje rampy dla siebie i innych. Buduje je z klocków Lego – materiału lekkiego i wytrzymałego.
        Jeden klocek potrafi utrzymać ciężar nawet 430 kg. Platforma zbudowana jest z 6-7 kg klocków, dodatkowo wzmocnionych klejem. Bez obaw mogą więc z niej korzystać osoby poruszające się na wózkach. A to ile podjazdów powstanie na szczecińskich ulicach, zależy od uzbieranych elementów oraz chęci wolontariuszy.
       Każdy może włączyć się do akcji – wystarczy odnaleźć  w piwnicy czy pawlaczu stary karton z klockami Lego i przynieść do naszej szkoły lub bezpośrednio na ul. Koński Kierat 14/15. W zbiórce biorą udział wszyscy uczniowie, którzy chcą pomóc osobom niepełnosprawnym. Dziękujemy rodzicom za wsparcie i pomoc w zbiórce. Zebraliśmy trzy kartony klocków Lego, a zbiórkę w tym roku szkolnym prowadzimy do 25 czerwca.

 

                                                    Janina Mirowska, opiekun szkolnego wolontariatu