“Wolność Kocham i Rozumiem”

Pod takim hasłem 10 listopada 2017 roku odbył się w oddziałach gimnazjalnych naszej szkoły uroczysty apel poświęcony ojczyźnie i walce o jej wolność. Uczciliśmy 99 Rocznicę Odzyskania przez Polskę Niepodległości.
Ten dzień był wspaniałą okazją, by uzmysłowić rolę i znaczenie takich słów, jak WOLNOŚĆ i PATRIOTYZM. Młodzież, pod opieką p. Magdaleny Adamiak, dała piękną lekcję patriotyzmu, wniosła dużo serca. Prowadzący uroczystość: Ewelina Kozakiewicz i Jakub Jędrzejczyk z 3A powitali wszystkich „którzy kochają wolność!”.

W części artystycznej mogliśmy podziwiać uczennice klasy 2a: Julię Depę, Bogusię Bartel, Paulinę Bajkiewicz, Ewelinę Psonak, Ewę Klarzyńską, Nikolę Szczyrbę oraz uczniów klasy 3a: Natalię Szwabę, Kevina Udałowskiego, Kamila Wojakowskiego, Weronikę Sidor. Nad techniczną stroną akademii czuwali: Julia Adamczyk oraz Wiktor Szyłowicz.

Spektakl obejmował prezentację multimedialną, formę montażu słowno-muzycznego, scenki tanecznej, historycznej, kabaretowej. Gra aktorska naszych kolegów i koleżanek, sugestywna muzyka, sprawiły, że otrzymaliśmy lekcję na temat, nie tylko czasów minionych, ale przede wszystkim współczesnego patriotyzmu. Na moment staliśmy się uczestnikami metaforycznej sceny – dialogu upersonifikowanej Polski z młodym Polakiem. Skłaniało to do zastanowienia się nad naszym stosunkiem do ojczyzny. Dziś Polska zdaje się mówić: „nie chcę twego życia, a odrobinę szacunku, zainteresowania, tego kwiatka na urodziny (…)

Przelana krew nie może pójść w zapomnienie. 11 listopada 1918 roku wyzwoliliśmy się spod jarzma niewoli: Polska niepodległa, żyje! Wolność, wolność, wolność! Tylko od nas zależy, czy właściwie wykorzystamy tę wielką szansę! Cieszymy się więc wolną Polską i tym, że możemy z dumą patrzeć na polską flagę i śpiewać hymn. Jaka to radość żyć w wolnym kraju!

Magdalena Adamiak

Możliwość komentowania jest wyłączona.