Niezwykłe szczecinianki

Helena Kurcyusz, Janina Szczerska, Stanisława Engelówna, Danuta Kobylińska-Walas, Danuta Boniecka – to niezwykłe szczecinianki, którym poświęciła swój wykład Katarzyna Zwierzewicz. Na spotkanie z panią Katarzyną przyszło bardzo dużo osób, a wśród nich uczniowie Koła Bardzo Kulturalnego z naszej szkoły.

Nazwiska szczecinianek każdy słyszał. Helena Kurcyusz znana jako pierwsza architekt-urbanista powojennego Szczecina, ale oprócz tego była malarką, poetką, animatorką życia artystycznego miasta. Nie każdy wie, że nazwy takich ulic jak Bohaterów Warszawy, Ku Słońcu, Jasne Błonia zawdzięczamy Helenie Kurcyusz.

Janina Szczerska to najsłynniejsza nauczycielka, założycielka pierwszej polskiej szkoły w powojennym Szczecinie i jej dyrektorka. Zarówno Helena Kurcjusz jak i Janina Szczerska miały za sobą tragiczną przeszłość wojenną. Pierwsza była więziona na Pawiaku, a potem przeszła przez piekło obozów (Majdanek, Ravensbruck, Neubrandenburg). Drugą – w 1943r. – aresztowano i torturowano w więzieniu w Pińczowie. Przeszła też przez obóz w Ravensbruck.

Duże wrażenie na uczniach zrobiła opowieść o Danucie Kobylińskiej-Walas – pierwszej w Polsce kobiecie kapitanie żeglugi wielkiej. Na uwagę zasługuje jej niezwykła determinacja w dążeniu do celu. Opowieści o szczeciniankach były urozmaicane zdjęciami. Dzięki temu mogliśmy podziwiać wyjątkową urodę Stanisławy Engelówny – aktorki Teatru Polskiego, która zamieszkała w Szczecinie w 1949 roku.

Interesująca jest też historia Dity Parlo – urodzonej w Szczecinie aktorki filmów niemych, a potem dźwiękowych. Okazało się, że wzorowała się na niej (makijaż, ubiór, styl) gwiazda pop Madonna i aktorka burleskowa Dita von Teese.

Opowieści o niezwykłych szczeciniankach mogliśmy wysłuchać 24 października 2017 r. w salonie ProMedia Miejskiej Biblioteki Publicznej.

Renata Jachim

Możliwość komentowania jest wyłączona.