Szkoła Podstawowa nr 51 w Szczecinie

Szkoła Podstawowa nr 51 w Szczecinie

im. prof. Stanisława Helsztyńskiego

LEKCJA W LESIE

LEKCJA W LESIE

Uczniowie z klasy 1 d wybrali się do lasu. Podczas wyprawy podziwiali las w jesiennej szacie. Ich bystre oczy zauważyły nietypowy dla lasu element -betonowy krzyż. Widok ten pobudził ich do myślenia; snuli różne historie. Dzieci zauważyły ślady pozostawione przez dzika -zrytą ziemię. Nieco dalej szum płynącej wody pobudził wyobraźnię Olka , który oznajmił, że widział aż trzy dziki. Ta wiadomość nico przeraziła koleżankę, ale szybko inna skwitowała, że jak jest pani i mamy kolegów, nie trzeba się bać. Tak zażegnany został problem. Nieco dalej na skłonie, dzieci wcieliły się w rolę grzybiarzy. Wspólnie znaleziony podgrzybek , został dokładnie obejrzany i opisany jego wygląd. Po tym dzieci rozeszły się w poszukiwaniu podgrzybków. Nie trzeba było czekać długo, gdy rozległy się pierwsze klaśnięcia w dłonie -co oznaczało ,,znalazłem grzyba”. Panie się nabiegały, bo musiały sprawdzić, czy to faktycznie podgrzybek. Udało się też  znaleźć kanię.

Oj! Oj! Dzieci uważnie się jej przyglądały. Wychowawczyni pokazując, opisała charakterystyczne cechy w budowie tak pysznego grzyba, niestety często nie zbieranego przez dorosłych, bo jest bardzo podobny do muchomora sromotnikowego. Od tego momentu dzieci bez trudu odróżnią te dwa grzyby od siebie. Po pewnym czasie obciążeni grzybami, kolorowymi liśćmi i gałązkami modrzewia grupa ruszyła do zielonego zakątka Lasu Arkońskiego. Poduszka zielonego mchu ozdobiona czerwonymi muchomorami wyglądała pięknie. Pod zadaszeniem, przy stole dzieci wykonały kompozycję jesienną i nie tylko.
 Wszystko co dzieci widziały, doświadczyły połączone z emocjami pozytywnymi na długo zapadnie im w pamięci.  Pytały czy jeszcze wybierzemy się na taką wyprawę. Czy można im odmówić, gdy udowodniły, że warto?Następnym razem udamy się w inne miejsce.

                                                                                            Barbara Kociuba