Szkoła Podstawowa nr 51 w Szczecinie

Szkoła Podstawowa nr 51 w Szczecinie

im. prof. Stanisława Helsztyńskiego

Dzień głośnego czytania

„Każda znajdująca się tu książka, każdy tom, posiadają własną duszę. I to zarówno duszę tego, kto daną książkę napisał, jak i dusze tych, którzy tę książkę przeczytali i tak mocno ją przeżyli, że zawładnęła ich wyobraźnią”.

Carlos Ruiz Zafón
Cień wiatru

 

            Każdy czytelnik  ma  swoje   ulubione  książki  do  których  często  powraca, często tymi  ulubionymi są  te, które  przypominają nam nasze dzieciństwo , a więc  czasy  kiedy  rodzice lub dziadkowie  siadywali  na brzegu naszego łóżka lub w wielkim, wygodnym  fotelu   i czytali .Niezapomniane , cudowne  chwile …

Dziś, z  okazji  Ogólnopolskiego  Dnia  Głośnego  Czytania ( który  w  tym roku  przypadł  na 29 września)  przeczytałam moim uczniom  z klas: 7c, 7d, 5b wiersze i   bajki   Jana  Brzechwy, które  nie  tylko przywodzą na myśl  dzieciństwo moje   i moich uczniów, ale  do dziś  bawią, rozweselają, uczą i rozbudzają  naszą  wyobraźnię. Bo czyż można  odmówić plastyczności postaciom Dwóch Gaduł  lub   obrazowi  niezdecydowania  w  wierszu  „Żuraw i czapla”? Skoro  te postaci  tak dobrze  zapamiętane  odżywają  w naszych  umysłach  po latach  to   znaczy, że   poznaniu  tych utworów towarzyszyły    silne emocje  oraz  rozpalały one  naszą  wyobraźnię.

Agnieszka Ziółkowska