Szkoła Podstawowa nr 51 w Szczecinie

Szkoła Podstawowa nr 51 w Szczecinie

im. prof. Stanisława Helsztyńskiego

Debata dla klas 7 i 8 dotycząca hejtu

“Tyle wart jest nasz rok, ile zdołaliśmy przezwyciężyć w sobie niechęci, ile zdołaliśmy przełamać ludzkiej złości i gniewu. Tyle wart jest nasz rok, ile ludziom zdołaliśmy zaoszczędzić smutku, cierpień, przeciwności. Tyle wart jest nasz rok, ile zdołaliśmy okazać ludziom serca, bliskości, współczucia, dobroci i pociechy. Tyle wart jest nasz rok, ile zdołaliśmy zapłacić dobrem za wyrządzane nam zło.”

 

 

kard. Stefan Wyszyński

 

 

Hejt  to poważny problem  XXI wieku. Nikt  nie ma wątpliwości, że on istnieje i że sam się nie rozwiąże. To my  ludzie musimy znaleźć lekarstwo na tę globalną chorobę. W  tym celu  uczniowie klas 7 i 8 spotkali się  na debacie poświęconej  właśnie temu zagadnieniu. W trakcie debaty, perfekcyjnie  przygotowanej  i prowadzonej  przez  Tymoteusza Talwika, ustalili jak jest i dlaczego  tak jest, wypowiadali się jak  być powinno, wreszcie  poszukiwali pomysłów  na to, co oni jako młodzi  ludzie mogą zrobić  by  mowa  nienawiści każdego dnia  nie zabijała ludzi na całym  świecie. Przysłuchując się mądrym wypowiedziom  oraz ciekawym, a co  najważniejsze możliwym do realizacji  pomysłom naszych  uczniów  poczułam ulgę i  nadzieję. Świadomość, że  zauważają zło jakie niesie za sobą  hejt przyniosła ulgę. Bo  jak naprawić coś czego się nie zauważa..? Nadzieję natomiast przyniosły zaproponowane sposoby  rozprawienia się z wrogim zjawiskiem  oraz metody   radzenia sobie w momencie  kiedy hejt dotyka nas bezpośrednio. Mimo że  dźwięk gongu kończącego debatę już  dawno wybrzmiał, to  dźwięk słów, które padły  powinien brzmieć każdego dnia.

 

 

Agnieszka Ziółkowska, Magdalena Gulbicka, Eliza Polak